GEODI’ye Başlarken

GEODI’yi biliyorsunuz. Muhtemelen bir kaç sunum aldınız veya videolarımızı izlediniz. Bu sayfalarda nasıl kullanacağınızı ve sistem yöneticileri için detay bilgileri paylaşacağız.

GEODI Eğitimleri sayfasında detaylı eğitim içeriklerini bulacaksınız. Yazılım geliştiriciler için açık API dokümantasyonumuzu https://developers.dece.com.tr ’de bulabilirsiniz.

Keyifli kullanımlar diliyoruz.

GEODI Arama Sayfası

Bu sayfa en çok kullanacağınız sayfadır.

1

Aradığınızı buraya yazmanız yeterlidir. Arama kriteri olarak kelimeler ve daha fazlası mümkündür. https://destek.dece.com.tr/geodi/geodi-sorgulari/

2

Arama sonucu içerikler bu alana gelir. Fare tekerleği ile aşağı/yukarı gezebilirsiniz. Arama sonucu bulunan içerik sayısı sol üstte gösterilir.

3

Her hangi bir içeriğe tıkladığınız zaman seçenekler listelenir. Aç ile içeriği açabilirsiniz. İçerik türüne göre seçenekler değişebilir. Not alma, kopya ve benzer içerikleri de burada görürsünüz. ctrl ile tıklarsanız içerik bu alanda açılacaktır.

4

Facet alanı sorgularınızı daha pratikleştirmek için kullanılır.

5

Arama sonucunu kaşif, takvim, harita gibi farklı şekillerde görebilirsiniz. Her birini kısaca aşağıda anlatacağız.
İçerikler: Arama sonucuna giren dosya ve diğer içerikleri listeler. Fare tekerleği ile arama sonucu bulunan dokümanlar arasında gezebilirsiniz.
Kaşif: İçerikler arasında windows gezgini benzeri bir yapıda gezebilirsiniz. Kaşif sekmesinde içeriklerinizin bulunduğu dizinleri görebilir, dizinlerin içerisinde gezebilirsiniz.
Harita: İçeriklerdeki konumları haritada görürsünüz. Haritaya tıklayıp içeriklere ulaşabilirsiniz.
Takvim: İçeriklere geçen tarih bilgilerinden otomatik olarak takvim oluşturulur. Takvime tıklayıp ilgili tarihteki belgelre ulaşabilirsiniz.
Notlar: Aldığınız notları ve not aldüınız içerikleri izleyebilceğiniz bir paneldir. Sizin ortamınızda farklı paneller de olabilir.

6

3 nokta menüsü ile dil seçimi, raporla, görünüm gibi seçenekler sunacaktır.

İçerik Görüntüleyiciler

GEODI çok sayıda içeriği farklı bir yazılım gerekmeden doğrudan görüntüleyebilir. Burada örnek olarak bir word belgesi kullanılmıştır. DWG, NCZ, Videolar, e-Postalar ve diğer içerikler için farklı görüntüleyiciler vardır. Burada tümü için ortak özellikleri anlatacağız.

1

İçerik görüntüleyicide dökümanınızı görüntüleyebilir, fare tekerleği ile aşağı/yukarı gezebilirsiniz. ctrl fare hareketi ile belgeyi büyütebilirsiniz. Sağ tuş ile istediğiniz yere not alabilirsiniz.

2

Arama kriterlerinize çok sayıda içerik girebilir. Bunlardan birisini açtığınız zaman geriye dönmeden teker teker açabilirsiniz.

3

Sağ taraftaki panelde içerikte bulunan kelimlere/metaveriler, notlar ve kopyaları görebilirsiniz. Farklı içerik türlerinde farklı ekler gelebilir.

4

Bu alanda eğer yetkiniz varsa indirme, maskeleme lisansınız varsa maskeleme gibi seçenekler listelenir.

5

Açık olan belge içinde arama yapabilirsiniz.

**