GEODI Classifier manuel ve otomatik sınıflama için oluşturulmuş bir dizi araçtan oluşmaktadır. Bu aracın bir kısmı GEODI modülü olarak kurulu, Desktop ve Ofis eklentileri için ayrı istemci kurulumu vardır.

Classifier Checklist

Classifier kurmak için aşağıdaki adımları izlemeniz önerilir.

Konu Açıklama Durum
GEODI Sunucusu Sınıflama Modülü Kurulmalı Lisansınız varsa GEODI’yi çalıştırdığınız zaman açılan modül sihirbazında modül kurulumu otomatik olarak gerçekleşecektir.
Bir sınıflama projesi oluşturmalısınız Bu amaçla Sınıfıla Modülü ile birlikte gelen sınıflama GEODI projelerinden birisini başlangıç olarak kullanabilirsiniz. Otomatik ve Manuel Sınıflama için gerekli tanımlar bu proje ile gelecektir. Herhangi bir içerik olmadan sınıflamanın ilk adımını tamamlamış olacaksınız.

Manuel yolla oluşturmak için bu sayfada gerekli bilgiler paylaşılmıştır.

Sınıfları gözden geçirelim Her kurumumun kendi özel ihtiyaçları ve sınıflama projesinden beklentileri farklı olabilir. Sınıfları daha sonra değiştirmek mümkün de olsa iyi bir başlangıç için mevcut durumu kurum ile paylaşmak ve onay almanızı öneriyoruz.
Veri Keşfi Yapılacaksa Veri Keşfi yapılacaksa bu aşamada keşfedilecek kaynakları tanımlamaya ve akabinde keşfi başlatabilirsiniz.
Classifier İstemci Paketinin Kurulumu Classifier Desktop (Shell Extention) ve Microsoft Ofis için istemci eklentilerine sahiptir.

Proje içinde varsa ayrıca PC Keşif(GDE) paketleri de dağıtılmalıdır.

OWA (Outlook Web App / Outlook 365) Kurulumu GEODI Classifier Exchange Server veya Office 365 içinde çalışan sınıflama eklentisine sahiptir.

Classifier İstemci Paketinin Kurulması

Tek kurulum ile Ofis eklentileri, Shell Extention ve diğer gerekli bileşenler istemcilere kurulur.

Kurulumu https://servis.dece.com.tr/Geodisetup/GEODIClassifier.msi linkinden indirebilirsiniz. Kurulum sekmesinde MSI için gerekli parametreler otomatik oluşturulacaktır.

Bu kurulumu her bir bilgisayarda tek tek veya Microsoft Active Directory(AD) Group Policy Management, ORCA, Manage Engine, PDQ, SCCM gibi araçları kullanarak tek noktadan bütün istemcilere kurabilirsiniz.

OWA (Outlook Web App / Outlook 365) Kurulumu

OWA/Office 365 ortamına Tek tek kullanıcılar için veya tüm kullanıcılar için ayrı kurulum yöntemi sunulmuştur.

Web Servis Adresi: Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın OWA ya erişimde kullanılan adresi vermelisiniz. Sonuna /ews/exchange.asmx eklenmesi gerekmektedir. OWA bir SSL’e sahipse GEODI’nin de bir SSL ile çalışması gerekmektedir.

Tek Kullanıcı için OWA Kurulumu

Kullanıcı adı ve şifre verilmelidir. Kullanıcı Adı Eğer domain içinde ise domain@kullanıcıadi şeklinde yazılmalıdır, değilse doğrudan kullanıcı adı yazılmalıdır. Bilgiler girildikten sonra “Sunucuya Yükle” ile ilgili kullanıcı için kurulum tamamlanmış olur.

Toplu yükleme adımları aşağıda “Tüm Kullanıcılar için Kurulum” adımında açıklanmıştır.

Tüm Kullanıcılar için OWA Kurulumu

Bu işlem ile Exchange Admin Center üzerinde tanımlı bütün kullanıcılara OWA eklentisini dağıtabileceğiz. GEODI Classifier ayarlarında bulunan kurulum sekmesinde “Manifest İndir” ile kurulum sırasında kullanacağımız xml dosyamızı indiriyoruz.

Exchange Admin Center Organizasyon/Eklentiler kısmında + tıklıyoruz.

Açılan ekranda Dosya Seç tıklayıp indirdiğimiz xml manifest dosyamızı seçiyoruz ve yüklüyoruz. Organizasyondaki bütün kullanıcılara Classifier OWA eklentisi dağılmaya başladı. Kişi sayısına göre dağıtım işlemi 6-24 saat arası sürecektir. Eklentinin sorunsuz hizmet verebilmesi için OWA eklentisinin GEODI ye erişebilir olması gerekmektedir.

Artık sınıflama eklentimiz tarayıcı üzerinden eriştiğimiz Outlook üzerinde de kullanılabilir.

Sorun Giderme

 • GEODI arayüzünde Classifier ayarları değiştirildiğinde istemciler yaklaşık 10dk içinde güncellenecektir.
 • Ofis eklentileri veya Desktop Sınıflama aktif değilse
  • İstemci kurulumun tamamlandığı kontrol edilmelidir
  • GEODI sunucusuna erişim olmalıdır
  • GEODI Token geçerliliği kontrol edilmelidir
 • İnternetsiz / GEODI ‘ye ulaşılamayan durumlarda ortamda kurulum gerçekleştirilebilir. GEODI ’ye bağlantı sağlandığında otomatik olarak Classifier eklentisi aktif olur.
 • MS Office ve PDF dosyaları hariç diğer dosya tiplerinde sınıflama için ADS kullanılır. Sınıflanmış bir dosyada aşağıdaki işlemler sonucunda sınıfların korunup korunamadığı yazmaktadır.
  • Dosyanın adı değiştirildi. (Sınıf Korunur)
  • Dosyanın uzantısı değiştirildi. txt → log – mp4 → avi (Sınıf Korunur)
  • Dosya GEODI Classifier olmayan başka bir bilgisayara kopyalandı ve kontrol edildi. (Sınıf Korunur)
  • Dosya RDP bağlantısı üzerinden kopyalandı. (Sınıf Korunmaz)
  • Sınıflandı wetransfere yüklendi indirildi. (Sınıf Korunmaz)
  • Dosya sınıflandı. Rar/zip olarak sıkıştırıldı ve extract edildi. (Sınıf Korunmaz)
 • GEODI sunucusuna erişim olmaması durumunda (Ağ sorunu, istemci ağdan kopuk, GEODI sunucusu kapalı gibi)
  • Ofis eklentisi , pasif olur, çalışmaya devam edebilirsiniz. Daha önce verilmiş sınıflar korunur.
  • Shell extention seçenekleri sunmaya devam eder ama işlevsiz kalır. Sınıflama işlemi yapılamaz.
  • OWA eklentisinin GEODI sunucusu ile erişimi kaybolmamalı. Eklentinin kullanılacağı her ortamdan GEODI sunucusu da erişilebilir olmalı. Aksi halde OWA üzerinden mail gönderilemez.

Bir GEODI projesinde Sınıflama Özelliğinin Aktivasyonu ve Ayarlar

Hazır gelen projeleri değiştirmek veya sıfırdan oluşturmak için buradaki bilgileri kullanabilirsiniz. Sınıflama ayarları her proje için farklı olabilir. Ayarlara Proje Sihirbazı son sayfadan erişebilirsiniz. Ayarlarda 4 sekme vardır.

 • Değerler
 • Eklenti Ayarları
 • Arayüz Metinleri
 • Kurulum

Değerler

Bu sekmede sınıf etiketlerini, bunların kurallarını ve eklentiler(Microsoft ofis diğerleri) içindeki görünümlerini belirleyeceğiz. Sınıflar en önemli en yukarıya gelecek şekilde oluşturulmalıdır.

 • ID: Sınıf için özgün bir değer vermelisiniz.
 • Adı: Sınıfın arayüzlerde görünmesini istediğiniz metnidir.
 • Kategori: Farklı kategoriler vererek bir sınıflama ağacı oluşturabilirsiniz. Çok sayıda sınıfınız olması durumunda faydalıdır. Varsayılanda boş kalabilir.
 • Açıklama: Açıklama ile sınıf hakkında bilinmesi gerekenleri not alırsınız. Bu metinler, eklentilerin kullanıcıları için yönlendirici olacaktır.
 • Sorgu: GEODI Sorguları geçerlidir. Sorguya uyan dokümanlar otomatik olarak ilgili sınıfı alacaktır. GEODI tanıyıcıları otomatik sınıflama için değerli bilgi verecektir. GEODI’nin semantik özellikleri sayesinde örneğin katman: ”TCKN” gibi bir sorgu ile içinde TC Kimlik Numarası geçenler ifadesini kullanabilirsiniz.
 • Etiketler: MS Word, PDF veya diğer eklentilerde sınıfa ait nihai etiket değeri verilmelidir. Farklı DLP çözümleri farklı tanımlar isteyebilir. Örneğin Forcepoint bir XML şema bekler. Kurgulanan yapı farklı DLP ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Header, Footer ve Watermark değerleri sadece MS Ofis yazılımları için geçerli ve ilgili sınıfın seçilmesi durumunda görünecek metin ve stilleri belirlemenizi sağlar.

Eklenti Ayarları

GEODI Classifier eklentileri MS Word, Excel, Windows Shell veya Exchange Server içinde çalışan bileşenlerdir. Bu bileşenler GEODI sunucusu ile birlikte çalışırlar. Ayarların dağıtımı merkezidir. Aşağıdaki ayarlar eklentilerin davranışını belirler.

Otomatik Sınıflama Davranışı: Bu seçenek ile Otomatik sınıflamayı aktif/pasif veya zorunlu seçebilirsiniz. Zorunlu halinde manuel sınıflama seçenekleri pasiftir.

Sınıfları Saklarken Sor: MS ofis için kaydetme/kapatma/yazdırma sırasında sınıflamayı zorlayan bir diyalog açılabilir. Form gösterimi diyaloğun açılma kuralını belirler.

Log Formatı: Varsayılan olarak sınıflanan bütün dokümanlar loglanır. Bu log sunucu tarafında tutulur. Bu işlemi pasif hale getirebilir veya loglama formatını değiştirebiliriz. Loglar diğer GEODI logları ile aynı yerdedir.

OS Meta Kullan: Windows sağ-tuş eklentisi ile MS Office ve PDF dosyaları haricindeki dosyaları işletim NTFS ADS ile sınıflayabilirsiniz. Seçenek kapalı ise sadece Word ve PDF belgeler sınıflanabilir.

Eklentilerde Sınıf Küçültmeye İzin Ver :Sınıflar en önemli en üstte olacak şekilde oluşturulmalıdır. Bu seçenek ile kullanıcının daha önce sınıflanmış bir dokümanı daha düşük bir sınıfa alıp alamayacağı belirlenir. (Çok Gizli → Gizli gibi)

Arayüz Metinleri

Arayüz metinleri eklentiler içindeki bazı buton ve mesajların görünümünü belirler.

Otomatik Butonu: Sınıflama arayüzünde bulunan otomatik butonunun adıdır.

Kategori: MS ofis için kaydetme/kapatma/yazdırma sırasında açılan diyalog üzerinde sınıfların sol tarafına genel bir başlık eklenebilir.

Alt Kategori: Herhangi bir kategoriye ait bütün sınıfların kategorisini buradan belirleyebiliriz. Veya “Sınıf kategorisini kullan” seçeneğini işaretleyerek Alt Kategori ismi olarak sınıfın varsa kategori adı kullanılır.

Form Başlığı: MS ofis için kaydetme/yazdırma sırasında açılan diyaloğun başlığı değiştirilebilir.

Açıklama: MS ofis için kaydetme/yazdırma sırasında açılan diyaloğa açıklama eklenebilir/değiştirilebilir.

Sınıf Seçilmemiş Mesajı: MS ofis için kaydetme/kapatma/yazdırma sırasında açılan diyalog üzerinde eğer doküman için sınıf seçilmemişse gösterilecek mesaj.

Tamam Butonu: MS ofis için kaydetme/kapatma/yazdırma sırasında açılan diyalog üzerinde bulunan Tamam butonu metni değiştirilebilir.

Sınıf Tanımlanmamış: Sınıflanmamış dokümanlarda görünecek dokümanın sınıfsız olduğunu belirten sınıf.

Sınıf Tanımlanmamış İkonu :Sınıflanmamış dokümanlarda görünecek dokümanın sınıfsız olduğunu belirten sınıfın ikonu.

Varsayılan Sınıflama ayarları

 • GEDI Classifier ile size hazır sınıflar sunuyoruz. Varsayılan ayarlarda 4 sınıf sunuyoruz. Oluşturulan sınıfları olduğu gibi kullanabilir veya yukarıda söz edilen şekilde değiştirebilirsiniz veya yeni sınıf ekleyebilirsiniz.

Gizli

 • Gizli sınıfının sorgusu sayesinde içinde belli miktardan büyük para geçen belgeleri etiketlemek için ayarlanmıştır.
  • (Katman:"Parasal Bilgi(TL)" ve 500000TL..1000000000000TL) veya (Layer:"Money Info($)" and $50000..$1000000000000) veya (Layer:"Money Info(€)" and 50000€..1000000000000€) veya (Layer:"Money Info(GBP)" and 500000GBP..1000000000000GBP)sorgusunu kullanıyoruz.

Kişisel Veri

 • Kişisel Veri sınıfımız için birden fazla kişisel verinin aynı dokümanda geçtiğinde Kişisel Veri sınıfı verilmesi için ayarlanmıştır.
  • Örneğin : Kişi Adları ve TCKN
  • (Katman:"Kişi Adları" ve (Katman:"TCKN" veya Katman:"Telefon Numarası" veya Katman:"E-posta" veya Katman:"Adres" veya Katman:"Kan Grupları")) veya (Katman:"TCKN" ve (Katman:"Telefon Numarası" veya Katman:"E-posta" veya Katman:"Adres" veya Katman:"Kan Grupları"))sorgusunu kullanıyoruz.

Hizmete Özel

 • Hizmete özel sınıfında varsayılan ayarlarda Kredikartı/IBAN/VKN içeren dokümanları sınıflamaktadır.
  • (Katman:"VKN" ve Katman:"IBAN Tanıyıcı") veya (Katman:"TCKN" ve Katman:"IBAN Tanıyıcı") veya (Katman:"VKN" ve Katman:"Mastercard") veya (Katman:"VKN" ve Katman:"JCB") veya (Katman:"VKN" ve Katman:"Visa") veya "Hizmete-Özel" veya "Hizmete Özel"

Tasnif Dışı

 • Yukarıdaki sorgulara uymayan dokümanlar oluşturulduğumuz tasnif dışı sınıfının etiketi kullanır.