GEODI Classifier verileri manuel veya otomatik sınıflama için kullanılan bir dizi aracın ortak adıdır. Microsoft Ofis, Exchange Server, Office 365 ve Windows için eklentiler vardır. Classifier çözümleri ForcePoint, Symantec ve TrendMicro gibi DLP çözümleri ile uyumludur.

GEODI ve GEODI Classifier lisanslarınız kurulmadan eklentiler aktive olmazlar. Kurulum için GEODI Classifier Kurulum ve Konfigürasyonu

Windows Sağ-Tuş eklentisi

Kurulum sonrası windows sağ-tuş’a “sınıfla” seçeneği gelir. Sınıfla ile gelen seçenekler sunucu ayarlarına bağlı olarak farklı olabilir. Bu yöntem Ofis dokümanları ve PDF gibi etiket desteği olan formatlar için etiketleri oluşturur. Bu etiketler DLP çözümleri tarafından yorumlanacaktır. Etiket desteği olmayan dosya türleri için etiketler NTFS dosya sisteminin bir özelliği kullanılarak yazılır. Bu özellik DLP çözümleri ile de uyumludur.

Microsoft Ofis Eklentileri

Kurulum ile Microsoft Ofis uygulamalarında “Giriş” sekmesine bir menü eklenir. Word, Excel, Powerpoint ve Outlook desteklenir. Uyumlu versiyonlar için lütfen sistem isterleri dokümanına bakınız.

Sunulan seçenekler sunucu ayarlarına bağlı olarak farklı olabilir. Belgenin sınıfını manuel veya otomatik olarak seçebilirsiniz. Seçtiğiniz sınıfa göre hangi etiketlerin yazılacağı, filigramın olup olmayacağı ve nasıl görüneceği ayarlarınıza bağlıdır.

Belgeyi saklarken veya PDF export yaparken sınıflama seçenekleri yeniden sorulur. Ayarlarınıza bağlı olarak sınıf seçmeden saklamanız mümkün olmayabilir.

Otomatik sınıflama GEODI’nin keşif yetenekleri üzerine kuruludur. Hangi sınıfın hangi kurallara göre oluşacağı sunucu ayarlarında belirlenebilir. Gizli/Özel gibi sınıflar yanında içinde kişisel veri var/yok gibi ayrımlar da oluşturabilirsiniz.

Word Menüsü

Word Menüsü

Saklarken Sınıflar Yeniden Sorulur

Sınıfa göre filigran ve footer oluşturabilirsiniz

Word eklentisi sınıf değerleri ve filigran yerleşimi

Sınıflama aracı sınıf değerlerini ve filigranı olabilecek en doğru yere yerleştirmeye çalışır. Bu değerlerin hangisinin yazılacağı da tanımlara bağlıdır.

Header, Footer ve WaterMark değerlerinin görünmesini ve sağa/sola/ortalı olmasını sağlayabilirsiniz. Tümünün olması gerekmiyor.
Header Kısmı
Word, Excel ve Powerpoint oldukça yetenekli ve çok sayıda yerleşim, font, boyut seçeneği sunan yazılımlardır. Bütün bu durumlarda dokümanı etkilemeden sınıf değerlerini yazabilmek mümkün olmayabilir. Bu durumda lütfen sunulan seçenekler deneyiniz veya kullandığınız şablonları sınıflama değerlerini de dikkate alacak şekilde değiştiriniz.

Manuel oluşturduğunuz üst/alt bilgilerde yaşanan bütün durumlar GEODI etiketleri için de geçerlidir. Düşey formatlı bir sayfayı yatay yazdırma sırasında footer bazı ofis versiyonlarında görüntülenmeyebilir.

Doküman marjinlerinin sonuna kadar kullanılması gibi durumlarda GEODI sınıf etiketleri mutlaka mevcut içerik ile çakışır. Bu durumda etiket için yer ayırmalısınız.

Offline Çalışma

GEODI sunucusuna erişiminiz yoksa sınıflama araçları ile sadece manuel sınıflama yapılabilir. Bu sırada yapılan sınıflamaların log kayıtları ilk bağlantı sonrası sunucuya aktarılacaktır.

Offline bağlantı sırasında sınıflama araçları sunucuları ararlar, bu nedenle açılış süreleri bir miktar fazla olabilir.

Kural Değişimleri

Kullandığınız sınıfla araçların sınıflama politikaları ve kuralları merkezi olarak belirlenir. Bu kurallar değiştiği zaman bir sonraki girişinizde ara yüzler güncellenmiş olacaktır.