GEODI 200’ün üzerinde dosya formatı destekler. Bu formatların bazıları için GEODI Modülü gerekir.

GEODI her bir format içindeki metin bilgileri, kişi bilgilerini okur ve diğer metaveriler okunur. Aranabilir hale gelir. Belirtilen formatlar GEODI arama arayüzünde ayrıca seçilebilir ve örneğin sadece PDF’ler içinde arama yapılabilir.

Grup Uzantılar ve Uygulamalar Açıklama
Ofis Word, Excel, PowerPoint, Open Office,

DOC, DOCX, RTF, ODT, PDF, TXT, XML, XLS, XLSM, XLSX, CSV, PPT, PPTX, ODP, XPS

MS Word ve Excel 97-2003 ve sonrası versiyonlar için desteklenmektedir.
PDF PDF PDF dosyalar metin bilgi içermemeleri durumunda otomatik olarak OCR işleminde tabii tutulabilirler.

e-İmzalı PDF’lerin e-İmza bilgileri de okunur.

(warning) OCR için OCR Modülü gerekir. OCR Modülü

Resim JPG, JPEG, PNG, TIF, TIFF, GIF, BMP, JP2 Çok küçük resimler (10Kb) tarama dahil edilmez. Ayrıca çok büyük resimlerin ön izleme imajı oluşturulmaz. Bu kurallar hız ve pratiklik sağlamak içindir, dilerseniz değiştirebilirsiniz.

İmaj Dosyalar otomatik olarak OCR işleminde tabii tutulabilirler.

(warning) OCR için OCR Modülü gerekir. OCR Modülü

Uyap UDF UDF, Uyap Doküman Formatı Adalet Bakanlığı, Avukatlar ve genel olarak hukukçular tarafından oluşturulan ve kullanılan bir doküman formatıdır.
e-Kitap UPUB,MOBI
Microsoft Project Manager MPP MPP dokümanları içindeki görevler ve zamanlar okunur. MPP dokümanı mobil dahil başka yazılıma ihtiyaç olmadan görüntülenir. MPP üzerine not alınabilir(GEODI Yöntemi)
Sıkıştırılmış Dosyalar ZIP, ZIPX, RAR, 7Z, 7ZIP Sıkıştırılmış dosyaların bir e-Posta veya Web Sayfası içinde bulunması ve ZIP içinde ZIP gibi durumlar da desteklenir.
Video ve Ses M2TS, MOV, MP4, MP3, OGG, AVI, 3GP, ASF, FLV, MKV, MPG,MPEG,OGV,WMV, DIVX,DAT,WMV,XVID,X264,WMV1,SEC Pek çok Video ve Ses formatı desteklenir. Videolarda istenilen zaman aralığına not alınabilir. Böylece daha sonra arama sonucunda ilgili zamanı kolayca bulabilirsiniz.
Web sayfaları HTML, HTM, MHT Web sayfaları içinde link verilmiş diğer dosya formatları da alınır.
Sosyal Medya Twitter ,

Instagram,

Facebook

MediaMon modülü gerekir. 
Veritabanı Access, Oracle, MS SQL Server, Postgre, SQLite

MDB, SQLite, ACCDB, ACCDE, ACDDT, ACCDR

Access ve SQLite gibi dosya bazlı veritabanları dosya olarak indexlenir. Oracle ve diğer ilişkisel veri tabanları için oluşturduğunuz tanımlar yeterli olacaktır. Varsayılan olarak GEODI erişebileceği tüm tabloları gezer. Dilerseniz GEODI’nin indexlemesini istediğiniz kısmı tanımlayabilirsiniz.

Veri tabanı bağlantıları için GEODI kurulu sunucuda uygun istemci yazılımnı kurmanız gereklidir. (Postgres, Oracle Client , MDB driver gibi)

E-Posta

Outlook

PST, OST PST için MS Outlook 97 ve sonrası versiyonlar için desteklenmektedir.
E-Posta Sunucu Google Mail, Yahoo Mail, Office 365, POP3, IMAP, Exchange, Outlook POP3 veya IMAP ile yazılı olmayan sunuculara da bağlanabilirisniz.
CAD,GIS Autocad, Netcad, Microstation, ArcGIS, Google Earth

DWG, NCZ, DGN, DXF,SHP, KML, ECW, SID, IMG

DWG, DXF, NCZ,DGN veya Shape dosyaları herhangi bir ek yazılım olmadan görüntülenir. Dosyalar geçerli bir projeksiyona sahip ise sınırları Coğrafi Sınır Tanıyıcı tarafından tanınır. Projeksiyonu tanımlı olmayan dosyalara harici metaveri ile projeksiyon tanımlama mümkündür.

CAD-GIS Viewer gerekir

Netcad NCZ, KSE, KSP , DRE , CKS, KAP, DRK KSE/KSP enkesit dosyaları içinde yer alan kilometreler tanınır ve enkesitleri görüntüleyebilirsiniz.

Netcad Raster dosyaları eğer geçerli bir projeksiyona sahip ise Coğrafi Sınır Tanıyıcı tarafından tanınır. Projeksiyonu tanımlı olmayan dosyalara harici metaveri ile projeksiyon tanımlama mümkündür.

Netcad Rapor formatı olan CKS dosyalar indexlenir ve görüntülenir.

MOBIDI MOBIDIRECORD MOBIDI kayıtları içinde geçen metinler aranabilir hale gelir. GEODI haritalarından bir tık ile diğer bütün içeriğin yanında MOBIDI kayıtlarına ulaşmak da mümkündür.
Konum ve Konum İzi SRTMAP,NMEA,GPX,GPS,
FLIGHTPLAN,FPL,IGC,XML
Videoların sahip oldukları konum dosyaları. GEODI bu konum dosyalarına sahip videoları haritaya yerleştirebilir. TrafficPro ile çalıştırıldığında bulunan tabelaların konumlarını haritada görebilirsiniz.
E-Yazışma Paketi EBYSler

EYP

EBYS yazılımları arasında belge paylaşımı için oluşturulmuş standart paket formatı.


GEODI Url

GEODI bir web sitesini tarayabilir web sayfasının içeriğini indexleyecektir. Alternatif olarak web sayfasının içeriğini indexlemeden tek bir adresi de içerik olarak tanıtabilirsiniz. Notepad ile uzantısı “.geodiurl” olan bir dosya oluşturmanız yeterli olacaktır(encoding UTF-8 olmalı).

Örneğin aşağıdaki şekilde bir tanımlama ile youtube üzerindeki bir videoya doğrudan ulaşabilirsiniz.  

geodiurl dosya yapısı

url=https://www.youtube.com/watch?v=O7X3TG8bfoQ

Türkçe=Bu videomuzda GEODI’nin yol firmaları ve kurumlar için faydalarını göreceksiniz.

English=This video shows how GEODI is usefull for road companies and authorities.

Geom=Eğer varsa WKT formatında Geometriyi Coğrafi WGS84 datumunda girmeniz yeterlidir. Örneğin POINT(33 42) , LINESTRING (30 10, 10 30, 40 40) gibi.

geomdisplayname=Geometrinin harita üzerindeki etiketini belirliyoruz.

WKT için lütfen WKT Geometri Nedir? bakınız.

 

GEODI burada verilen web sayfasının içeriği ile ilgilenmez. Aramada sadece geodiurl içinde verdiğiniz bilgiler kullanılabilir.Dosyalara Harici Metaveri Tanımlama

Dosya ile aynı yerde “<dosyaadı.uzantısı>.meta.xml” uzantılı bir xml ile dosya içinde yer almayan bilgileri metaveri olarak tanımlayabilirsiniz. Bu yöntemi projeksiyonu bilinmeyen CAD dosyalarına projeksiyon tanımlamak veya bir kişi,parsel veya başka bir değeri ilişkilendirmek istediğiniz durumlarda kullanabilirsiniz. 


(warning) Dosya Adı “Dünya Haritası.DWG” , bu durumda meta dosya adı “Dünya Haritası.DWG.meta.xml” olmalı.


Her hangi bir içeriği yapısal veri tanımlama için kullanılır. Bu yöntem GEODI’de yapısal veri tanımlamanın pek çok yolundan sadece biridir. 

Meta dosya yapısını , meta dosyaların isimlendirme kuralarını ayrı bir ayar(jsettings) dosyası ile belirleyebilirsiniz. Bu şekilde farklı şekilllerde oluşana meta dosyaların desteklenmesi de sağlanabilir.

Bu tanım dosyası [.\Settings\AttributeProvider\XMLMeta] dizininde olmalıdır. Dosya değişikliklerinde GEODI yeniden başlatılmalıdır.

Bu örnekte *.meta.xml uzantılı dosyalar *.tif dosyaları ile ilişkilendiriliyor. xml dosya içeriklerinin aşağıdaki gibi olması bekleniyor.

{
  "TargetExtension":".tif",
  "MainFileFormat":"[FILE][EXT].meta.xml",
  "IgnoreMetaFile":".meta.xml",
  "GroupElement":"metadata",
  "KeyElement":"META_NAME",
  "ValueElement":"META_VALUE",
  "AreaElement":"META_AREA"
}

 

TargetExtension: Hedef dosya uzantısı. Opsiyonel. Tanımlanmazsa tüm dosyalar ile isim eşleşmesi bağlantı kontrol edilir.

MainFileFormat: Dosyalarla isim eşleşmesinn nasıl kontrol edilecğeini belirler. [FILE] dosya adını [EXT] uzantıyı gösterir.

IgnoreMetaFile: Meta dosyalarının ihmal edilmesini sağlar. Opsiyonel. Boş bırakılırsa meta dosyası’da GEODI tarafından ayrıca indexlenir.

GroupElement: XML üzerindeki grup node adı.

KeyElement: Grup node altındaki Key node adı. Opsiyoneldir. KeyElement ile alınan Projection ifadesi her zaman projeksiyon olarak kabul edilir. EPSG:.. veya WKT olabilir.

 • projection : META_VALUE alanına WKT veya EPSG cinsinden projeksiyon yazılmalıdır.
 • geom : META_VALUE alanına WKT geometri yazılmalıdır.
 • previewbase64:base64 imaj atılarak önizleme resmi zorlanabilir.
 • forcedsummary:tüm aramalarda görüntülenecek summary önizlemesi zorlanabilir.
 • forcedviewurl: viewer(içeriği açmak) için kullanılacak adres ayarlanabilir.
 • permit: Yetkili kullanıcı listesidir. kullanıcı id, group id, sağlayıcı grup id listesi içerebilir. Aktif kullanıcıya ait bilgiler /api adresinden alınabilir. Örnek : geodi:deneme,ldap…,UserGroup_a1224,S-111-22155deny:Yasaklı kullanıcı listesidir. kullanıcı id, group id, sağlayıcı grup id listesi içerebilir. Aktif kullanıcıya ait bilgiler /api adresinden alınabilir. Örnek : geodi:deneme,ldap…,UserGroup_a1224,S-111-22155


ValueElement: Grup node altındaki Value node adı.


AreaElement: Grup node altındaki Alan tipi değeri. Indexteki konumunu belirler. AreaElement değeri Header veya Content olabilir. Content summary içeiriğinde de görülür. Varsayılan değeri Header’dır. Content değeri kullanılırsa özetlerde görüntülenir.

 

Örnek Meta XML Dosyası

 <metadata>
   <META_NAME>Kolon</META_NAME>
   <META_VALUE>Değer</META_VALUE>
  </metadata>
  <metadata>
   <META_NAME>Kolon</META_NAME>
   <META_VALUE>Değer</META_VALUE>
  </metadata>
  <metadata>
   <META_NAME>Kolon</META_NAME>
   <META_VALUE>Değer</META_VALUE>
   <META_AREA>Content</META_AREA>
 </metadata>

 

DWG gibi coğrafi referansı olmayan olmayan dosyalara projeksiyon tanımlamak için kullanılır. DWG içindeki koordinatlar ilgili projeksiyonda olmalıdır.

EPSG veya WKT Projeksiyon Örneği

<metadata>
	<META_NAME>Projection</META_NAME>
	<META_VALUE>EPSG:4326</META_VALUE>
</metadata>

<metadata>
	<META_NAME>Projection</META_NAME>
	<META_VALUE>WKT Projeksiyon</META_VALUE>
</metadata>


Content Örneği:

İçeriklere metin eklemek için kullanılır. Bir resme veya video dosyasına açıklama eklemek için kullanabilirsiniz. Burada tanımlı içerikteki diğer metin bilgiye eklenir.  AreaElement değeri Header veya Content olabilir. Content summary içeriğinde de görülür. Varsayılan değeri Header’dır.

<metadata>
	<META_NAME>Not</META_NAME>
	<META_VALUE>Şu fotoğraftaki kedilerin güzelliğine bakar mısınız?</META_VALUE>
	<META_AREA>Content</META_AREA>
</metadata>

Geometri Örneği:

Herhangi bir içeriğe Geometri eklemek için de kullanılabilir.

<metadata>
	<META_NAME>GEOM</META_NAME>
	<META_VALUE>WKT GEOMETRİ tanımı</META_VALUE>
</metadata>

Yetkiye Bağlı İçerik Görüntüleme Örneği:

Standart yetkilendirmeye ek olarak çalışır. ( LDAP yetkilendirme açık ve meta ile bir yetki daha verdik. ikisi birleşir. Dosya LDAP’ta bir kullanıcıya yasak ise meta.xml bunu aşamaz. )

Permit yetkili, Deny yasaklı kullanıcı listesidir. kullanıcı id, group id, sağlayıcı grup id listesi içerebilir. Aktif kullanıcıya ait bilgiler /api adresinden alınabilir. Örnek : geodi:deneme, ldap…, UserGroup_a1224, S-111-22155

<Meta>
    <metadata>
     <META_NAME>permit</META_NAME>
     <META_VALUE>geodi:deneme,UserGroup_a1224,dece\yz,S-111-22155</META_VALUE>
    </metadata>
    <metadata>
    <META_NAME>deny</META_NAME>
    <META_VALUE>geodi:guest</META_VALUE>
    </metadata>
</Meta>