GEODI MediaMon modülü ile sosyal medya kaynaklarını da okuyabilir.

Twitter

Öncelikle bir Twitter hesabınız olmalıdır. GEODI ile ilişklendirlen Twitter Hesabı ile;

 • Zaman akışındaki veya Twitter üzerinde yapılacak arama sonucunda gelen tweetleri okuyabilirsiniz. GEODI hesabınızdaki tweetleri, bu hesap tarafından takip edilen hesaplardaki tweetleri içerik olarak kabul eder. Seçimize bağlı olarak tweetler, mentionlar ve tweetler içerisinde bulunan Bağlantıları da dahil edebilirsiniz. Twitter arama sonucunda ne kadar eski tweet’leri görebiliyorsanız GEODI de tarama sırasında o kadar geriye gidebilir.
 • GEODI tüm bunları yaparken kesinlikle özel mesajlarınıza ulaşamaz, hesabınıza bağlı e-posta adresini ve Twitter şifrenizi göremez. Dilediğiniz zaman Twitter hesabınız ile GEODI bağlantısını kesebilirsiniz.

GEODI ayrıca açık tweetlerden arama yaparak arama sonuçlarını da analiz edebilir. Bu amaçla Kelime, kişi, yer ve tarih bazlı detaylı arama yapabilirsiniz. GEODI ile Olumlu (smile), olumsuz (sad) , soru ? seçenekleri ile arama kriterlerini kategorize edebilirken, “Retweetleri dahil et” seçeneğini ile aramalarınızda retweet edilmiş tweetleri de ekleme ve çıkarma opsiyonunu koyabilirsiniz.  


Facebook

 • Facebook’ta paylaşılan gönderiler ve yapılan yorumlar arasında arama yapabilirsiniz. İsterseniz kullanıcı adı ve şifre belirterek takip edilen ve kendi paylaşımlarınızı okuyabilir veya adresler kısmına public sayfalar ekleyerek login olmadan tarama yapabilirsiniz.
  • Facebook üzerinde istediğiniz sorgu sonucuna giren paylaşımları alabilirsiniz. Sorgu kutusuna bu ifadeleri ekleyebilirsiniz.
 • Kullanıcının görebildiği bütün gönderiler taranır. Otomatik tarama ile belirli periyotlarda sadece yeni gönderileri tarayacak şekilde ayarlama yapabilirsiniz.
 • Sayfadaki imajları indeksle seçeneği ile bu gönderilerin ön izlemeleri alınabilir.

Instagram

 • Instagram da bulunan sayfaların yaptığı paylaşımları içerik kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Instagram üzerinde iki mod bulunmaktadır. Api ve tarayıcı gezintisi modu;
  • Api modunda kesinlikle bir hesap ile giriş yapılması gerekmektedir. Sadece bu hesabın paylaşımları ve akışındaki gönderiler okunur. Hesap girişi haricinde bir ayara gerek kalmaz.
  • Tarayıcı gezintisi modunda giriş yapılmadan public sayfalar Adresler kısmına eklenecek linkler ile taranabilir. Veya giriş yaparak bu hesabın takip ettiği sayfaların linkleri de eklenir ve bu sayfalar da taranır.
  • Facebook aksine sorgu belirlenmez. Instagramda kelime sorgusu yoktur. Arama sonucuna sadece hesaplar gelir.