Sözlükler bir kaç farklı yoldan hazırlanabilir. Herhangi bir araca ihtiyaç duymadan kendiniz sözlük oluşturabilirsiniz. Bu sözlüğe farklı formatlardan bilgi aktarmak(CSV, KML gibi) da mümkündür. “Dosyadan” seçeneğini kullanarak var olan CSV veya Shape formatındaki verilerinizi de doğrudan sözlük olarak kullanabilirsiniz. 

GEODI sözlük oluşturma arayüzünde “Veri tabanı” seçeneği de bulunmaktadır. Bu seçenek ile shp,csv,excel,kml ve access dosyaları veya MySql,Oracle,SqLite,Postrgre veri tabanları ile bağlantı kurulabilir. Bu bağlantı kesilmediği sürece GEODI belirli aralıklarla güncellenen veriyi okuyup sözlüğü güncel tutacaktır.

MOBIDI veri tabanından sözlük oluşturabilir ama bağlı kalmaz. Kayıtları bir kere okur ve sözlüğü oluşturur.

Sözlük oluşturma sırasında geometri kolonu ve SRID(Projeksiyon) değeri otomatik olarak belirlenir. Eğer tespit edilemezse kullanıcıya sorulur.

Eşanlamlı kelimeler tek kolon içerisinde yazılmalı ve virgül ile ayrılmalıdır.

Format

Açıklama

Notlar

Geometri

Dosyadan

İçeri Al

CSV

Bu tür dosyalarını import etmek mümkündür. Elinizdeki Excel dosyalarını, veri tabanı tablolarını kolayca CSV’ye dönüştürebilir ve GEODI sözlüğü olarak kullanabilirsiniz.

Hayır

Evet

Evet

SHP

Shape dosyaları doğrudan sözlük olarak kullanılabilir. Shape öznitelik bilgileri ile GEODI sözlük gereksinimleri eşleştirilir.

Evet

Evet

Hayır

XLS,XLSX

Excel dosyaları sözlük olarak kullanılabilir.

Evet

Evet

Evet

Veri tabanı Sistemleri MySql,Oracle,SqLite,Postrgre veritabanlarında bulunan kayıtlardan sözlük oluşturulabilir. GEODI bağlı kalıp sözlüğü güncel tutabilir. Bunun için sözlük türü Veri Tabanı seçilmelidir. MOBIDI de bu özellik yoktur. Kayıtları bir kere okur ve sözlüğe ekler.

Evet

Hayır

Evet

KML

İçinde birden çok geometri olan KML’lerden tek seferde pek çok sözlük kaydı oluşturulabilir. kelime olarak KML’deki isim alınacaktır. Bu şekilde oluşan veriler üzerinde daha sonra düzenleme yapılabilir. Vaziyet planları bu şeklide aktarılabilir.

Evet

Hayır

Evet

KML

İçinde tek geometri olan KML verileri de kullanılabilir. Google Earth üzerinde katman ağacında ilgili geometriyi içeren satıra gidip “Kopyala” yapmalısınız. Daha sonra bu veriyi GEODI Sözlük Sihirbazında açacağınız kayıta “Yapıştır” yapabilirsiniz. Bu işlem tek bir geometri bekler.  Yol geometrisi gibi bilgileri aktarmak için faydalıdır. Eğer yol geometriniz parça parça oluşmuş ise (alinmanlar, kurplar gibi) KML içinde güzergahınızı üzerinden geçerek tek parça haline getirmelisiniz. KML’yi oluşturduğunuz yazılımın böyle tek parça aktarma seçeneği de olabilir. GEODI kilometre hesaplarını yaparken orantı kurar. Kullanacağınız güzergahın gerçek güzergaha yakın olması yeterlidir.

Evet

Hayır

Evet

KTB

Netcad/Netpro Güzergah dosyaları Bu dosyalar doğrudan aktarılır. Aktarım için projenin EPSG kodu verilmelidir. EPSG kodunu Netcad projeksiyon ayarlarından öğrenebilirsiniz.

Evet

Hayır

Evet

WKT

WKT Formatlı nokta/çizgi/alan geometriler kabul edilir.

Evet

Hayır

Evet

XY

Google Maps gibi kaynaklardan elde edilmiş geometrileri kopyala-yapıştır ile aktarabilirsiniz.

Evet

Hayır

Evet