Otomatik Bilgilendirme Mesajları özelliği ile 2 temel izleme yeteneği sağlar. 

  • Dilediğiniz sorguları izlemeye alabilirsiniz. Böylece sorgu sonucunda bir değişiklik olduğunda, mesela yeni doküman eklendiğinde, otomatik olarak haberiniz olur. 
  • Aldığınız notlarda söz ettiğiniz kullanıcılara mesaj gitmesini sağlayabilirsiniz. Böylece aldığınız notları ekip üyeleriniz ile kolayca paylaşabilirsiniz. 

Varsayılan kurulumda kullanıcılar sadece sorgularını kaydedip diğer kullanıcılar ile paylaşabilir. Aşağıdaki tanımları yaparak özelliğin tam olarak kullanılmasını sağlarsınız.

  • Kullanıcıların e-posta adresi olmalıdır. LDAP kullanıcıları için Active Directory üzerinden yapılan e-posta ayarları kullanılır. 
  • Projede “Bilgilendirme mesajları aktif” seçeneği seçilmiş olmalıdır.
  • Mesajların kurumunuza ait bir e-postadan gelmesini istiyorsanız aşağıda belirtilen ayarı yapmalısınız.

Mesajların Kurumunuza Ait bir e-Postadan gelmesi için:

GEODI bilgilendirme ve kullanıcı ayarları için e-posta altyapısı kullanır. Ayarları boş bırakırsanız bildirimler DECE Gmail hesabı üzerinden iletilecektir. özelleştirmek isterseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Ayarlara GEODI/Manager/Ayarlar/e-Posta ayarları ile ulaşabilirsiniz.

Görselde Microsoft Office 365 örneklenmiştir. Sunucu adresi, port numarası kullandığınız mail sunucusuna göre değişiklik gösterecektir. Gönderen görüntü adını istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Bu isim kullanıcılarda mail gönderen kişi bilgisi olarak görülecektir. Bazı sunucular görüntü adına izin vermeyebilir.

Ayarları oluşturduktan sonra deneyebilirsiniz. Çalıştığından emin olduktan sonra kaydediniz. Hatalı e-posta tanımları bildirimlerin yapılmaması ile sonuçlanacaktır. Burada kullandığınız hesabın şifresi değişince ayarları değiştirmeniz gereklidir.

E-Postlar içindeki linklerin doğru çalışması için Sistem Yapılandırma – Güvenlik Ayarları da açıklandığı şekilde ServerUri url tanımının yapılması gereklidir.

{
	"ServerUri":"http://servis2.dece.com.tr"
}