GEODI, ağ ortamında paylaşılan bazı dosyaları okuyamıyor

İç içe klasörler nedeniyle tam yolu çok uzun olan dosyalara erişmekte sorun yaşanabilir. Bu sorunun kaynağı Windows işletim sistemidir, benzer hataları kopyalama yaparken de alabilirsiniz. Ağ sürücüsü tanımlayarak dosya yollarını kısaltarak çözebilirsiniz.

GEODI, Map edilmiş Ağ sürücüsünü göremiyor

Bu sorun Windows’a gelen bir güvenlik güncellemesi ile ilgili. Aşağıdaki sayfadaki işlem adımlarını gerçekleştirerek bu sorunu aşabilirsiniz.

https://social.msdn.microsoft.com/Forums/vstudio/en-US/f8026f8f-3fba-4925-9344-87e16f085957/c-windows-10-systemiodirectoryexists-returns-false-for-a-mapped-drive?forum=csharpgeneral

Shape dosya karakter encoding sorunlarının giderilmesi

Kayıtların görüntülenmesinde, kısa özetlerde “garip” karakterlerin görünmesi durumunda başvuracağınız bir çözüm:

 • Shape dosya ile aynı isimli CPG veya CST uzantılı bir dosya oluşturarak encoding adı ( UTF-8 , ISO-… … https://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.text.encoding(v=vs.110).aspx ) yazılabilir.
 • Encoding yazmak çözüm olmuyorsa SHP dosya ile aynı dizindeki DBF dosyasını yedekledikten sonra , OpenOffice veya başka bir yazılım ile ile açıp encoding seçimi yapılır. Dosya aynı isim ve uzantı ile kaydedilir. 
  • ! dbf dosyası mutlaka yedeklenmelidir. Bu işlemden sonra SHP farklı programlar ile görüntülendiğinde hatalar alınabilir.

Shape dosya projeksiyon sorunlarının giderilmesi

 • Shape dosya projeksiyonlarının olmaması veya hatalı olması gibi durumlarda dosyanın okunması, görüntülenmesi , sözlük olarak kullanılabilmesinda sorunlar yaşayabilirsiniz. 
  • Projeksiyon sorunu yaşamanız durumunda PRJ dosyasını düzenlemeniz veya yeniden oluşturmanız gereklidir. 
   • Projeksiyon sorunu sözlük hazırlama gibi işlemler sırasında doğrudan gösterilir, tarama sırasında tarama günlük dosyasına kaydedilir. 
   • Örnek “Missing projection parameter ‘latitude_of_origin’ It is also not defined as ‘latitude_of_center’. Parametre adı: parameterNam” GEODI’nin söz konusu projeksiyon tanıyamadığına bir örnektir. 
   • Düzenleme için dosyanın projeksiyonunu başka bir yazılım kullanarak bir Projeksiyon WKT oluşturmak ve PRJ içeriğini değiştirmek gerekir.
 • Yardımcı olmamızı isterseniz sorun yaşadığınız Shape dosyası veya PRJ dosyasını bize de iletebilirsiniz. 

Projeksiyonu Bilinmeyen DWG, DGN, DXF Dosyaları için Projeksiyon Tanımı

Plan veya harita içeren DWG ve DGN dosyayaları için projeksiyon tanımı yapmanız GeoArchive ve CAD&GIS viewer modülleri içindeki faydayı arttıracaktır.

Desteklenen Dosya Formatları