İngilizce Sayfa:https://support.decesoftware.com/geodi-integration/


GEODI Bağlantısının Oluşturulması

GEODI bağlantısı ile MOBIDI kayıtları GEODI üzerinden de aranabilir ve işlenebilir. Öncelikle GEODI’de “Mobidi Connector” modülünüzün kurmalısınız. Bu işlem ile GEODI veri kaynaklarına MOBIDI seçeneği gelecektir.

Bağlantı için MOBIDI Ofis URL si, kayıtlara erişebilen bir kullanıcı adı ve şifresine ihtiyaç duyacaksınız. Ayrıca hangi kayıtların kullanılacağını belirleyen bir sorgu oluşturmalısınız. Sorgu yeteneklerini biliyorsunuz. Bu sorgu ile aynı forma ait kayıtların bir kısmını kullanmanız veya birden çok form kayıtlarını kullanmanız mümkündür. Sadece tamamlanan görevler gelsin veya sadece sosyal yardımlar gelsin şeklinde sorgu oluşturmayı sağlayabilirsiniz.

Taranacak Mobidi Ofis ve bağlanacak olan GEODI aynı sunucu üzerinde olması gerekmektedir.

Kayıtların haritada nasıl görüneceğini Kayıt Stili ve Ek Stili ile tanımlayabilirsiniz.

Bağlantı bir kez kurulduktan sonra yeni kayıtlar GEODI, MOBIDI Ofise erişmeye devam ettiği sürece (MOBIDI Ofis bağlantı adresi, şifresi değişmediği sürece) GEODI ye gelmeye devam edecektir.

Bağlantı için kullanacağınız MOBIDI Ofis kullanıcısının GEODI entegrasyonu sonrası erişmek istediğiniz kayıtları görme yetkisi bulunmalıdır. Bu kullanıcının göremediği kayıtlara GEODI de erişemez.

GEODI bağlantısı için kullandığınız kullanıcı adı ve şifre gizli kalacaktır. Bu bilgilerin bağlantı ekranına girebilen ikinci bir kişi tarafından tarafından okunması imkansızdır.

Mobil Kayıtların GEODI’de Aranabilir hale gelmesi

Bağlantı kurulması arama için geçerlidir. Bulunan kayıtları isterseniz MOBIDI Ofis üzerinde açabilirsiniz/düzenleyebilirsiniz.

Sadece arama değil, GEODI’nin keşif yetenekleri de çalışır. Kişilerin, tarihlerin tanınması ve diğer pek çok yeteneklerimize MOBIDI verilerini kullanarak da erişirsiniz.

Mobil Görüntüler üzerinde Nesne Tanıma

GEODI ImagePro eklentisi fotoğraf ve videolar üzerinde nesneleri tanıyabilir. Fotoğraf ve Videolar MOBIDI’den de gelebilir. Market raflarının düzenini, bir fotoğrafta yaya geçidi olup olmadığını ve çok daha fazla nesneyi tanıyabilirsiniz. ImagePro özel tanıma modelleri oluşturmanıza da izin verir.

ImagePro’yu Bağlantı ayarlarında etkinleştirmeniz gerekir.

ImagePro ile tanınan nesneleri aradığınız zaman MOBIDI kayıtlarına ulaşırsınız. GEODI’nin raporlama yetenekleri ile hangi resimde ne kadar ürün bulunmuş, yan yana görünen ürünler nelerdir analiz edebilirsiniz.

Mobil Görüntüler üzerinde OCR

GEODI OCR eklentisi taranmış veya fotoğraflanmış belgeleri metne çevirir. Fotoğraflar MOBIDI’den de gelebilir. Sahada MOBIDI ile çektiğiniz bir belge metne çevrilerek aranabilir hale gelir. Bu sayede sahada oluşan belgelerin dijital arşive eklenmesi için tek bir süreç yeterli olur.

Bağlantı ayarlarında OCR seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir.

OCR el yazısını tanımaz. Belgelerin mümkün mertebe düz çekilmesi gerekir. Kayıtlara bulunan resimler ve OCR ihtiyacı olan dosyalarınızı OCR işleminden geçirip aranabilir hale getirebilirsiniz. Proje ayarlarından MOBIDI kaynağında Optik Karakter Tanımayı Etkinleştir seçeneğini işaretlemeniz yeterli.