İngilizce Sayfa: System Requirements: MOBIDI Office and Mobile App

Mobidi, mobil cihazlarda ve sunucuda çalışan iki uygulamadan oluşur. Mobil cihazlardan toplanan veri MOBIDI Ofis sunucu uygulamasında toplanır ve işlenir. Cihazlara veri gönderme, veri alma, raporlama, kullanıcı ve form yönetimi gibi fonksiyonlar MOBIDI Ofis üzerindedir.

MOBIDI ofis kurulumu için https://www.dece.com.tr/mobidi-ofis5-kurulum

Sistem Gereksinimleri

Aşağıdaki tablo örnek olarak verilmiştir. Aylık ortalama kayıt sayısına göre yeterli sunucu konfigürasyonu belirtilmektedir.

<1.000

kayıt/ay

1.000-10.000

kayıt/ay

>100.000

kayıt/ay

İşlemci (CPU)

4 Çekirdek

8 Çekirdek

16+ Çekirdek

Bellek (RAM)

8GB ve üzeri

16GB ve üzeri

64GB ve üzeri

Disk Alanı (~5 yıl için)

500GB

2TB

10TB+

Disk alanları ortalama 1 fotoğraf/kayıt varsayımı ile hesaplanmıştır. Fazladan 200-300 Fotoğraf için yaklaşık 1GB ek yer ihtiyacınız olacaktır.
İşletim Sistemi
  • Windows 8 ve üzeri
  • .NET Framework 4.0
  • IIS (isteğe bağlı)
Sunucu Kurum ağınızda yer alan fiziksel ya da sanal sunucu veya bulut ortamında (Azure, Amazon, Natro, Radore gibi) bir sunucu kullanabilirsiniz.
Teknik Destek Uzak erişim bağlantısı Kurulum ve sonraki aşamalarda sizlerin gözetiminde teknik destek hizmeti sağlayabilmemizi kolaylaştıracaktır. Firmamızın sabit IP’sinden (178.251.45.30) dir.

Haberleşme Konuları

Mobil uygulama MOBIDI ile MOBIDI Office 2 farklı yoldan haberleşebilir. Bu ikisnden birisini seçenebilir ve daha sonra değiştirebilirsiniz.

 

Method Explanation

Bir Bulut Sunucu Üzerinden

Bir Bulut Sunucu üzerinden yöntemi çok basit bir şekilde kurulur ve internete açık herhangi bir bilgisayarda çalışır. Bu yöntemde kayıtlar yaklaşık 10dk lık bir gecikme ile iletilir ve çok yüksek veri trafiğine uygun olmayabilir.

Gereksinimler

  • Kurulumda bu yöntem uygulanır.

Doğrudan Bağlantı

Doğrudan Bağlantı yöntemi sabit bir IP ve MOBIDI Ofis’e internet üzerinden erişim gerektirir. Bu ayarları yapabilmek için bir IT uzmanına ihtiyacınız olabilir. Bu yöntemde gecikme saniyeler mertebesindedir.

Gereksinimler

  • Sabit IP
  • Varsayılan port:3324(veya tanımlayacağınız bir tanesi) için port yönlendirme tanınları.

 

MOBIDI Mobil Uygulama Gereksinimleri

Mobidi Google Play ve Apple Store’da yer almaktadır. Aşağıdaki işletim sistemlerinde çalışır.

  • Android 4.4 ve üzeri
  • iOS 11.0 ve üzeri

Tanımladığınız kullanıcılara uygulama kurulumu için bir SMS gönderilecektir. Bu nedenle ayrıca bir kurulum yapılması gerekli değildir.

MOBIDI mobil uygulaması offline çalışabilir. Toplanan veriler, fotoğraflar ve diğer bilgiler akıllı telefonun belleği izin verdiği sürece telefonda kalabilir. İnternet erişimi sağlandığı anda veriler otomatik olarak gönderilecek, bekleyen veri varsa alınacaktır.

MOBIDI Uygulaması kullanıcıların kendi telefonlarında çalışabilir. Ayrıca telefon beya tablet edinmek zorunda kalmazsınız. Dünyada BYOD(Kendi cihazını getir) olarak bilinen bu yöntem kullanıcılarımızın en çok tercih ettiği yoldur.