İngilizce Sayfa: https://support.decesoftware.com/help/mobidi-office/troubleshooting/

Kurulum

Sistem gereksinimleri Nelerdir?

Sistem Gereksinimleri: MOBIDI Ofis ve Mobil Uygulama

MOBIDI Ofis için farklı bir veri tabanı kullanma

MOBIDI Ofis farklı bir veri tabanına nasıl bağlanır? PostgreSQL bağlantısı örneği sayfasında PostgreSQL örneği ile anlatılıyor. Diğer VT ler de aynı sayfadan yapılabilir.

MOBIDI Ofis Başlarken

Yeni Kullanıcı Maili Gelmedi

Posta kutunuzda arama yapınız ve spam klasörünü kontrol ediniz. Halen gelmediyse sistem yöneticinize başvurunuz.

Excel/Veritabanı içerisindeki kayıtları toplu yüklemek/güncellemek istiyorum. Nasıl yaparım?

Sorgu ekranından güncelleme yapmak istediğimiz kayıtları sorgulayıp yine aynı ekranda üç noktalı butondan Tüm veriler raporu alıyoruz. Aldığımız bu Tüm veriler csv raporunda düzenlememizi yapıp xlsx olarak kaydediyoruz. Daha sonra bu excel dosyasını Ayarlar-Veri Yükle kısmından yüklüyoruz. Güncelleme yapılabilmesi için record id kolonunda değişiklik yapmayınız. Güncelleme bu id sayesinde olacaktır.

Toplu yeni kayıt için buradan sonrasını uygulayın.

Toplu kayıtlarımızı bir excel dosyası veya veritabanı tablosu içerisinde, her alan bir kolon, her kayıt bir satır olacak şekilde hazırlıyoruz. Daha sonra Ayarlar-Veri Yükle kısmından yüklüyoruz. Bu işlemi Mobidi’nin kurulu olduğu ortamda yapmalısınız. Kayıtların ekleri path şeklinde, eğer birden fazla ek olacaksa path’lerin aralarında “ | “ işareti olacak şekilde hazırlamalıyız.

Mobil Kullanıcıları Tanımlama

Telefon numarasını hatalı kaydettim?

Telefon numarası hatalı kayıt olduğu için kullanıcıya lisanslama SMS i gitmeyecektir. Bu kayıt kalmaya devam edecektir. Kullanıcı telefon numarasını düzeltmeniz ve SMS gönderme işlemini yenilemeniz yeterli olacaktır.

SIM Kartı (Telefon Hattı) olmayan cihazda MOBIDI nasıl kullanılır?

Mobil uygulama menüsündeki Lisans seçeneği seçildiğinde açılan ekranda Lisans Numarası İle bölümü yer alır. Sistem (Mobidi Ofis) yöneticisinden alınacak lisans kodu bu alana girilerek aktivasyon işlemi gerçekleştirilebilir. Tablet ya da SIM kartı olmayan telefonlar bu yöntemle sisteme dahil edilebilir.

Mobil cihazda girilecek kayıtların Mobidi Ofis’e ulaşabilmesi için internet bağlantısı gerekecektir. Gün içinde yapılan işlemler gün sonunda ya da aralarda Wi-Fi bağlantısı yapılarak sunucuya gönderilebilir.

Mobil Kullanıcının hattı/telefonu değişti?

MOBIDI Ofis için mobil kullanıcısı mobil cihazdır. Cihazınız değişmediği sürece aynı cihaz ile alınan kayıtlar birbirinin devamı olur. Gerçek kullanıcı bu cihazı o anda kullanan kişidir ve değişebilir.

Mobil kullanıcı telefonunu değiştirdiğinde yeni cihazda aynı telefon numarası ile aktivasyonunu yapıp kayıt girme işlemlerine devam edebilir. Eski cihazdaki Mobidi uygulaması pasif duruma geçeceği için bu cihazda yeni kayıt girilmemelidir, eski cihaza girilecek kayıtlar Mobidi Ofis’e ulaşmayacaktır.

Cihaz değiştiğinde yeni cihazda aynı kullanıcı adı, soyadı ve departman bilgileri ile aktivasyonun yapılması raporların doğru alınabilmesi için önemlidir.

Mobil kullanıcıya SMS gitmiyor

Mobil kullanıcıya SMS gitmemesi şebeke kaynaklı sorunlardan kaynaklanabilir. Ayrıca şebekenin yoğunluğuna göre SMS’in ulaşması bir kaç dakikaya kadar uzayabilir.

Bu gibi durumlarda beklemek veya aşağıdaki yolu izlemeyi seçebilirsiniz.

Mobil kullanıcılar ekranında SMS gönderme işlemini yaptıktan sonra açılan “Mesajınız Gönderildi” yazan bilgi kutusunda Gönderim Listesi yazar. Gönderim listesine tıklayın ve kullanıcının yanındaki http://mobidi.io/…. linki kullanıcıya başka bir yoldan gönderin. Giden SMS içerisinde de bu link mevcut.

Mobil Uygulama

Mesaj gönderemiyorum

Mesajınızın ulaşmaması telefonun kapalı olması veya şebeke kaynaklı sorunlardan oluşabilir.

Kullanıcıdan veri gelmiyor

Kullanıcı kayıtları ekliyor fakat kayıtlar Mobil cihazdan ofise gelmiyor. Kullanıcıdan aşağıdaki kontrolleri yapmasını isteyebilirsiniz.

Kullanıcı mobil veri ile çalışıyorsa ve imkanı varsa bir kablosuz ağa bağlanıp uygulamayı yeniden başlatmasını isteyebilirsiniz. Kayıtlar ofise otomatik olarak gelecektir. Bazen kayıt boyutu proje ayarlarındaki aktarım sınırına takılabilmektedir. Eklerin boyutu kayıt boyutunda değişkenlik gösterebilir.

Kayıt ekleme ekranında “Cihazınızda GPS aktif değil…” uyarısı çıkıyor ve formların olduğu sayfaya geri dönüyorum

Bu uyarıyı alıyorsanız aşağıdaki adımları kontrol ediniz. Sistem yöneticiniz konumu zorunlu tutmuş veya manuel belirlemenin önüne geçmiş olabilir.

Android/IOS sistemlerde konumunuz açık mı?

Ayarlar/Uygulamalar ekranında Mobidi izinlerinde konum erişimine izin verilmiş mi? İlk açılışta bu işlem için izin isteyecektir.

Google haritalara girdiğinizde şu anki konumunuzu kırmızı ile işaretliyor mu? Eğer geliyorsa sistem yöneticinize başvurun.

Mobil Uygulamada Ses Kaydı Hatası

Android cihazların bir kısmında varsayılan ses kaydedicisi yüklü değildir. Bu durumda MOBIDI’de ses kaydetme butonuna tıklandığında işlevsiz kalır. Cihaza aşağıdaki yazılımı (veya benzerlerini) indirerek sorunu çözebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=dje073.android.modernrecforge&hl=tr

Raporlar

Excel Rapor ve İçeri Alma (Import) Hatası

Bu işlemler için bilgisayarınızda Microsoft.ACE.OLEDB kurulu olması gerekir. Mobidi Ofis kurulumu sırasında bu bileşen otomatik olarak kurulur, ancak sonraki süreçte bileşenin silinmesi gibi durumlar için aşağıdaki adresten tekrar kurulum yapabilirsiniz.

https://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=13255

Paneller

Mobidi Ofiste sistem yöneticimin oluşturduğu paneli göremiyorum/düzenleyemiyorum. Yeni panel oluşturamıyorum. Sistem yöneticiniz ile yetkiler hakkında görüşmelisiniz.

Diğer Konular

Mobidi Ofis’te Ses Dosyalarını Oynatma Problemi

Bazı mobil cihazlar sesi m4a gibi formatlarda kaydetmektedir. Bu dosyaları oynatmak için birçok ücretsiz yazılım bulunmaktadır. https://www.5kplayer.com/video-music-player/best-free-m4a-player.htm, http://www.mymusictools.com/download/m4a-player/ gibi sayfalarda birçok örneği bulunan bu yazılımlardan birini indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Harita

Kayıtlarımın ve eklerimin konumlarını sol menüde bulunan haritada göremiyorum.

Kayıtların ve eklerin haritada görünebilmesi için sol menüden Sorguya tıklayınız. Açılan sayfadan sağ üstte bulunan büyüteç simgesine tıklayınız. Genel Çizim Opsiyonları başlığı altında bulunan Kayıtlar ve Ekler seçenekleri check edilir. Sağ altta bulunan Sorgula Butonuna tıklandıktan sonra haritada kayıtlar ile eklerin geldiğini görebilirsiniz.