MOBIDI Ofis için FORM mobil ve ofis kullanıcılarının veri girdiği temel bileşendir. Bir form içinde ihtiyacınıza göre ALAN’lar olur. Bu alanlar çeşitli tipte olabilir. Metin, sayı, tarih, liste ve diğer seçenekler sunulur.

Birden çok form tanımlayabilirsiniz. Her bir form diğerinden farklı bir ihtiyacı karşılayacaktır. Temizlik personeli için TEMİZLİK formunu, Bakım ekibi için BAKIM formunu oluşturabilirsiniz.

Formlar PROJE altında toplanırlar. Proje daha genel ayarları barındırır. Mesela BANNER. Bu banner kurumunuza aittir ve bütün mobil uygulamalarda görünür. Banner PROJE altına yer alır.

MOBIDI Ofis’de işe proje oluşturarak başlarsınız ama siz zaten en başta hazır bir tanesini seçtiniz. Bu nedenle ihtiyacınız olmayacaktır. Bu proje içindeki formları düzenleyebilir veya yeni form ekleyebilirsiniz.Başlama

Form oluşturmak veya mevcudu düzenlemek önce Projeler sayfasından proje düzenle işlemini seçmelisiniz.

Bu aşamadan sonra arayüz sizi yönlendirecektir. Tanımlarınızın Mobil arayüzde nasıl görüneceğini göreceksiniz. Eklemek için +, düzenlemek için ilgili satırda düzenle seçeneklerini kullanırsınız. Yazılım kullanabileceğiniz seçenekleri sizin için işaretleyecektir.

Değişiklikleri Sağ Alttaki Kaydet ile kaydedersiniz. İptal etmek isterseniz sağ üst X ile iptal edersiniz.

Proje Bileşenleri

Projenizin adı, açıklaması, banner, hangi panelleri içerecek, hangi raporları içerecek, varsa bir yardım sayfası, varsa bir yardım videosu gibi tanımları proje içinde yaparsınız.

Bir proje içinde ayrıca çok sayıda FORM olabilir. Farklı kullanıcı gruplarının bu formların hangilerini göreceğini Mobil Kullanıcı Yönetimi ve Yetkilendirme sayfasında da anlatıldığı gibi gruplar ile kullanıcıları eşleştirerek kolayca tanımlarsınız. Temizlik personeli TEMİZLİK formunu görür, BAKIM formunu görmez.

Form Bileşenleri

Bir önceki görsele çok benzer ama bu kez bir formun tanımındayız. Satırlar alanlara karşı düşüyor. Benzer şekilde yeni alan için “+”, var olanı düzenlemek için “düzenle” yi kullanırsınız.

Form için Formun adı, açıklaması, ikonu, stil ile bu formda toplanacak verilerin haritada nasıl görüneceğini belirleyebilirsiniz.

Alan Tipleri

Mobil ve Ofis kullanıcıların veri girmek için kullanabilecekleri çok sayıda temel ve akıllı bileşen alan olarak kullanılabilir. Form oluşturma/düzenleme aşamalarında burada belirtilen alanları seçebilirsiniz.

Alan Tipi Açıklama Kullanım Örnekleri

Konum

MOBIDI ile toplanan bütün kayıtlarda konum vardır. Kayıt konumu bulunduğunuz yerdir. Bir şantiyede uzak bir alan ile ilgili kayıt girmek istediğinizde eğer izin verilmiş ise damlanın yerini değiştirebilirsiniz. Fotoğraflardaki konumlar ise hiç bir zaman değiştirilemez.

Sanal GPS konumu üreten bazı yazılımlara karşı önlem alınmıştır. MOBIDI kayıtlarındaki konum ve zamana güvenebilirsiniz.

Ekler: Fotoğraf

Bir FORM içinde ek alanları tanımlarsanız kullanıcı dilediği kadar fotoğraf ekleyebilir. Bu fotoğraflara tanımlarınıza bağlı olarak not düşebilir ve üzerine çizim yapabilirsiniz.

MOBIDI çekilen fotoğrafların yönünü bilir. Mesela bir yapıyı 2 ayrı cephesinden fotoğraflayabilir ve haritada görebilirsiniz.

Ekleri zorunlu yapabilir ve ekiplerin bazı fotoğrafları mutlaka almasını sağlayabilirsiniz.

GEODI bağlantısı sayesinde belgeleri de fotoğraflamak ve akabinde OCR işlemi ile aranabilir hale getirmek mümkündür. GEODI Bağlantısı

Bir resim bin kelimeye bedeldir. İşe başlamadan önce belgele, işin bitimindeki sonucu belgele, bir arıza talebinde daha kolay anlatmak için belgele, bir güvenlik uygulamasında kilit yerinde mi belgele gibi pek çok alanda kullanabilirsiniz.

Ekler:Video

Video çekebilirsiniz. Mobil kullanıcı Video süresince gezebilir. Gezdiği noktalar MOBIDI’de kaydedilir. Bu noktaları da haritada görebilirsiniz. Şantiye kontrolünde, zabıta için pazar yeri kontrolünde ve diğer amaçlar için büyük kolaylık sağlar.

Ekler:Ses

Ses de video gibi minimum çaba ile kaydedilebilir. Böylece yazmakla zaman kaybetmek yerine ses kaydı ile kaydetmeyi tercih edebilirsiniz. Bu kayıtları Ofis kullanıcıları tarafından çalınabilir. Ses kaydı arıza gibi durumlar için de kullanılabilir. “Bu makine ses yapıyor” dan kasıt nedir ses kaydı ile öğrenebilirsiniz.

Akıllı Görevlendirme

Akıllı Görevlendirme alanı pek çok işi aynı anda yapan ve görevlendirme ve takibi kolaylaştıran bir alandır.

Kullanım detayları için Akıllı Görevlendirme

Çizim

Çizim ile mobil kullanıcılar çizim yapabilirler. Bu çizim bir yerin krokisi, bağlantı şeması veya başka bir şey olabilir.

MOBIDI ile fotoğraflar üzerinde de çizim yapabileceğinizi hatırlatalım.

İmza/Signature

Mobil imza ile mobil ekipler ıslak imza toplayabilirler.

Metin Kutusu/Text

Bu alana her türlü tek satır metni girebilirsiniz. Eğer çok uzun bir metin gerekiyorsa Not alanın kullanmalısınız.

Metin alanına tek veya çoklu BarCode ve QRCode okutabilirsiniz.

Metin Alanı/TextArea

Çok uzun veya çok satır gerektiren metinlerde kullanmalısınız.

Metin alanına tek veya çoklu BarCode ve QRCode okutabilirsiniz.

Tarih/Date

Tarih seçmek için kullanırsınız.

Açılır Liste/Select

Listeler ile kullanıcıların önceden belirli seçenekleri seçmesini sağlarsınız. Seçenekler doğrudan tanım içinde yer alabileceği gibi dinamik bir tanım da oluşturabilirsiniz.

Listeler coğrafi konumu da dikkate alabilirler. iş yapılan yerlerin bir listesi olsun. Bu liste çok uzun olabilir(binlerce satır). Bu durumda binlerce satır içinde seçim yapmak pek mümkün olmaz. İş yapılan yerlerin konumu olması durumunda MOBIDI sizin için otomatik olarak çevredeki iş yerlerini listeleyecektir. Böylece seçim oldukça kolaylaşacak ve hata oranı düşecektir.

Listeler ve Faydaları

Radyo Buton/Radio

Açılır listenin benzeridir ama bütün seçenekler görünür. Bu nedenle seçenek sayısının 5 veya daha az olduğu durumlarda kullanımı önerilir. Radyo buton listelerini de dinamik yapabilirsiniz.

Listeler ve Faydaları

Onay Kutusu/CheckBox

Onay kutusu doğru/yanlış seçili/seçili değil durumlarını tanımlayacağınız bir seçenektir.

Sayı/Number

Sayı ile her türlü rakam girilir.

Telefon/TelNo

Telefon numaralarını daha kolay girmek için kullanabilirsiniz.

Web Adresi/URL

Web Adreslerini daha kolay girebilirsiniz.

Gizli Alan

Gizli alan sadece formunuzda bir boşluk bırakmanıza yarar. Veri girişine bir etkisi yoktur.

e-Posta

e-Postaları daha kolay girmenizi sağlar.

Ekler: Dosya

Farklı belgeler varsa kayda ekleyebilirsiniz. Bu özellik sadece Ofis tarafında kullanılabilir.

Sanal Alanlar

Bazı durumlarda veriyi girmek yerine konumdan otomatik olarak üretmek daha pratik olacaktır. Hangi il-ilçede olduğumuz, hangi caddede olduğumuz ya da hangi bölgede olduğumuz gibi konumdan doğru şekilde hesaplanabilir bilgileri girmenize gerek yoktur. MOBIDI ve MOBIDI Ofis bu bilgileri sizin için üretir ve rapor/panel gibi bileşenlerde kullanmanızı sağlar.

Rapor

Rapor alan tipi formlarınızda sadece MOBIDI Ofis üzerinde ve HTML raporlar için geçerlidir. Rapor bilgi kartı veya sorgu üzerindeki form görünümüne dahil olacaktır. Bu özelliği form bilgilerini kullanarak daha farklı hesaplar yapmak, gerektiğinde başka servislerden veri almak gibi amaçlarla kullanabilrsiniz. İleri kullanım bilgisi gerektirir.

Alan Makroları

Makrolar ile bir alanın başka bir alandan bilgi almasını veya konumunuza göre bulunduğunuz adresi bulmasını sağlayabilirsiniz. Alan Makrolarını alan özellikleri/Makro sekmesinden ulaşılır.

Detaylar için Lütfen Gelişmiş Form özellikleri sayfasına bakınız.

Alanların Koşullu Gösterilmesi/Gizlenmesi

Bir alan onaylandıysa göster/aksi durumda gösterme, veya bir değer 100’den fazla ise göstr aksi durumda gösterme gibi kullanıcının hata yapma risk,ni azaltacak ve veri girişini kolaylaştıracak özellikleri kullanabilirsiniz. Bu koşullara alan özellikleri/ileri sekmesinden ulaşılır.

Detaylar için Lütfen Gelişmiş Form özellikleri sayfasına bakınız.

Alanları Gruplama

Çok fazla alan olan durumlarda veya aynı form üzerinde farklı gruplarda bilgi toplamak istediğinizde alanları gruplayabilirsiniz. Yeni Alan işlemi ile grubu ekler, isimlendirirsiniz. İçine gelecek alanları sürükle bırak ile grup altına alırsınız.


Form Başlangıç Koşulu

Kullanıcı “Yeni kayıt” gireceği zaman formun nasıl açılmasını istiyorsunuz?. Dilerseniz seçtiğiniz alanla ile açılabilir, dilerseniz doğrudan fotoğraf/video/ses kaydına geçebilir. Bu gibi seçenekleri form bazında uygulayabilirsiniz. Bir şantiye yöneticisi, gazeteci veya halkla ilişkiler uzmanı fotoğraf veya video ile başlamayı, diğer bilgileri akabinden girmeyi tercih edebilir.

Form Başlığı

Varsayılanda otomatik olarak üretilen yeterli gelmezse, Kayıtların Rapor, analizler ve mobil yazılımda daha anlamlı görünmesi için kullanabilirsiniz.

Alanlar listesinden başlıkta görünmesini istediğiniz alanları seçersiniz. Bu alanlar [] içinde yer alır. Dilerseniz arka arkaya dilerseniz aralara koyacağınız ek bilgiler görünümü tamamen kontrol edebilirsiniz.

Harita Etiketleri ve Stilleri

Kayıtların harita üzerinde görünmesini etkileyen 2 farklı seçenek vardır. Çizim stili ve Etiket(başlık). her iki değeri de dilediğiniz şekilde belirleyebilirsiniz. Stilleri form üzerindeki stil seçeneğinde görerek belirlersiniz. Harita etiketleri sol ytaraf mobil önizlemede harita özelliklerini kullanarak belirleyebilirsiniz.

Akıllı Görevlendirme Kuralı

Akıllı görevlendirme kuralı görev kayıtların kullanıcılara ne zaman ve hangi koşullarda gönderileceğini belirler. Detaylar için Akıllı Görevlendirme

Detay Formlar

Hazırladığınız bir formu başka bir form içinde detay olarak kullanabilirsiniz. Örneğin bir teklşf için oluşturdğunuz kaydın detayında, teklifte yer alacak her bir madde yer alabilir. Veya bir kontrol listeniz vardır kontrole gittiğiniz zaman her bir nokta için biğr detay kayıt oluşturursunuz.

Bu özellik hem veri girişini basitleştirir, hem de verinin analizini. detaylar için lütfen Detay (Alt) Formlar sayfasına bakınız.