DECE-STORE’dan seçtiğiniz formlar ile başladınız. Burada kendi formlarınızı nasıl tanımlayacağınızı veya seçtiklerinizi nasıl geliştireceğinizi anlatacağız.

MOBIDI Ofis için FORM mobil ve ofis kullanıcılarının veri girdiği temel bileşendir. Bir form içinde ihtiyacınıza göre ALAN’lar olur. Bu alanlar çeşitli tipte olabilir. Metin, sayı, tarih, liste ve diğer seçenekler sunulur.

Birden çok form tanımlayabilirsiniz. Her bir form diğerinden farklı bir ihtiyacı karşılayacaktır. Temizlik personeli için TEMİZLİK formunu, Bakım ekibi için BAKIM formunu oluşturabilirsiniz.

Dinamik Seçim ALAN tipi ile ziyaret kaydınız için FİRMA veya TEKLİF Detayları için ÜRÜNleri seçebilirsiniz.

Alt veya Detay FORM özelliği ile bir TEKLİF için TEKLİF DETAYLARI, veya bir DENETİM işi için detayları tek bir kayıt altında toplayabilirsiniz.

   Başlayalım

   Form oluşturmak veya düzenlemek için sol menüden Form sayfasını seçelim. Karşınıza tanımlarınızın mobil görünümü gelecektir. Siz düzenledikçe bu görünüm değişecektir.

   Tanımlarınızın Mobil arayüzde nasıl görüneceğini göreceksiniz. Eklemek için +, düzenlemek için ilgili satırda düzenle seçeneklerini kullanabilirsiniz.. Yazılım kullanabileceğiniz seçenekleri sizin için işaretleyecektir.

   Değişiklikleri Sağ Alttaki Kaydet ile kaydedersiniz. Sağ üstte bulunan X ile iptal edebilirsiniz.

   Genel Bileşenler

   Projenizin adı, açıklaması, banner, hangi panelleri içerecek, hangi raporları içerecek, varsa bir yardım sayfası, varsa bir yardım videosu gibi tanımları proje içinde yaparsınız.

   Bir proje içinde çok sayıda FORM olabilir. Farklı kullanıcı gruplarının bu formların hangilerini göreceğini Mobil Kullanıcı Yönetimi ve Yetkilendirme sayfasında da anlatıldığı gibi gruplar ile kullanıcıları eşleştirerek kolayca tanımlarsınız. Temizlik personeli TEMİZLİK formunu görür, BAKIM formunu görmez.

   Form Bileşenleri

   Herhangi bir formu düzenlemeye başlayalım. Bir önceki görsele çok benzer ama bu kez bir formun tanımındayız. Satırlar alanlara karşı düşüyor. Benzer şekilde yeni alan için “+”, var olanı düzenlemek için “düzenle” yi kullanırsınız.

   Form için Formun adı, açıklaması, ikonu, stil ile bu formda toplanacak verilerin haritada nasıl görüneceğini belirleyebilirsiniz.

   Yeni Kayıt Davranışı

   Yeni bir kayıt oluşturduğunuzda Mobil yazılım doğrudan form alanlarını sorabilir veya fotoğraf çekme ile başlayabilir. Kullanıcı ihtiyaçlarına bağlı olarak yapılan bu seçim sahada geçirilen süreyi kısaltabilir.

   Harita Ayarları

   Otomatik Konum Topla: Aktif edildiğinde kayıt başladıktan sonra kayıt sonlanıncaya kadar konum toplar, kayıt sırasında gezilen güzergahı Mobidi Ofis’te görebilirsiniz.

   Manuel Konum Belirtmeyi Engelle: Aktif edildiğinde damlacığın hareket ettirilmesini engeller.

   Harita Etiketi: Kaydın harita etiketini belirlemek için kullanılır. Alan adları ve istenilen string değer girilebilir.

   Harita Sınırı: Bbox değeri vererek haritanızı sınırlayabilirsiniz. Bbox formatı Sol-Alt(lat,lon), Sağ-Üst(lat,lon) “,” ile ayrılmış şekilde olmalıdır.
   Örnek: 28.95498,41.00372, 28.98519,41.01674

   Geometri Tipi: Kayıt oluştururken belirtmek istediğiniz konumu Nokta, Çizgi ve Alan olarak ayarlamanızı sağlar.

   Alan Tipleri

   Mobil ve Ofis kullanıcıların veri girmek için kullanabilecekleri çok sayıda temel ve akıllı bileşen alan olarak kullanılabilir. Burada söz edilen alanların bazıları, örneğin konum, her form için varsayılandır.

   Alan Tipi Açıklama Kullanım Örnekleri

   Konum

   MOBIDI ile toplanan bütün kayıtlarda konum vardır. Kayıt konumu bulunduğunuz yerdir. Bir şantiyede uzak bir alan ile ilgili kayıt girmek istediğinizde eğer izin verilmiş ise damlanın yerini değiştirebilirsiniz. Fotoğraflardaki konumlar ise hiç bir zaman değiştirilemez.

   Sanal GPS konumu üreten bazı yazılımlara karşı önlem alınmıştır. MOBIDI kayıtlarındaki konum ve zamana güvenebilirsiniz.

   Ekler: Fotoğraf

   Bir FORM içinde ek alanları tanımlarsanız kullanıcı dilediği kadar fotoğraf ekleyebilir. Bu fotoğraflara tanımlarınıza bağlı olarak not düşebilir ve üzerine çizim yapabilirsiniz.

   MOBIDI çekilen fotoğrafların yönünü bilir. Mesela bir yapıyı 2 ayrı cephesinden fotoğraflayabilir ve haritada görebilirsiniz.

   Ekleri zorunlu yapabilir ve ekiplerin bazı fotoğrafları mutlaka almasını sağlayabilirsiniz.

   GEODI bağlantısı sayesinde belgeleri de fotoğraflamak ve akabinde OCR işlemi ile aranabilir hale getirmek mümkündür. GEODI Bağlantısı

   Bir resim bin kelimeye bedeldir. İşe başlamadan önce belgele, işin bitimindeki sonucu belgele, bir arıza talebinde daha kolay anlatmak için belgele, bir güvenlik uygulamasında kilit yerinde mi belgele gibi pek çok alanda kullanabilirsiniz.

   Ekler:Video

   Video çekebilirsiniz. Mobil kullanıcı Video süresince gezebilir. Gezdiği noktalar MOBIDI’de kaydedilir. Bu noktaları da haritada görebilirsiniz. Şantiye kontrolünde, zabıta için pazar yeri kontrolünde ve diğer amaçlar için büyük kolaylık sağlar.

   Ekler:Ses

   Ses de video gibi minimum çaba ile kaydedilebilir. Böylece yazmakla zaman kaybetmek yerine ses kaydı ile kaydetmeyi tercih edebilirsiniz. Bu kayıtları Ofis kullanıcıları tarafından çalınabilir. Ses kaydı arıza gibi durumlar için de kullanılabilir. “Bu makine ses yapıyor” dan kasıt nedir ses kaydı ile öğrenebilirsiniz.

   Akıllı Görevlendirme

   Akıllı Görevlendirme alanı pek çok işi aynı anda yapan ve görevlendirme ve takibi kolaylaştıran bir alandır.

   Kullanım detayları için Akıllı Görevlendirme

   Dinamik Seçim

   Dinamik Seçim Ziyaret formunda firma seçimi, teklif formunda ürün seçimi gibi bir başka formdan seçim yapmanızı sağlar.

   Çizim

   Çizim ile mobil kullanıcılar çizim yapabilirler. Bu çizim bir yerin krokisi, bağlantı şeması veya başka bir şey olabilir.

   MOBIDI ile fotoğraflar üzerinde de çizim yapabileceğinizi hatırlatalım.

   İmza/Signature

   Mobil imza ile mobil ekipler ıslak imza toplayabilirler. Bir ürün teslimatı veya denetim gibi işlerden sonra alınacak imza kağıt kullanımını da azaltacaktır.

   Metin Kutusu ve Metin Alanı

   (text ve textarea)

   Bu alana her türlü tek satır metni girebilirsiniz. Eğer çok uzun bir metin gerekiyorsa Met,in Alanı/TextArea kullanabilirsiniz.

   Metin alanına tek veya çoklu BarCode ve QRCode okutabilirsiniz.

   Tarih/Tarih Saat

   Date/DateTime

   Tarih veya Tarih ve Saat seçmek için kullanılır. Saat sizin için önemliyse (Akıllı Görevlendirme gibi) Tarih-Saat seçmelisiniz.

   Açılır Liste/Select

   Açılı Liste ile kullanıcıya Kabul/Ret, İyi/Orta/Kabul Edilemez gibi sınırlı seçenekler sunarsınız. Bu seçenekler kullanıyıcı yönlendirir ve hata yapmasını azaltır.

   Seçim seçenekleri sabit veya değişken olabilir. Sabit seçenekleri şu anda bulunduğunuz form tasarım sayfasından değiştirebilirsiniz.

   Mağaza kontrol listesi gibi kullanıcının belirlemesi gereken durumlarda LİSTE kullanmak gerekir. Listeleri yetkili kullanıcılar ana menüden değiştirebilirler. Sistem yönetiminde büyük fayda sağlar. Listeler ve Faydaları

   Çok uzun ve/veya sürekli değişen listeler için Dinamik Seçim kullanmanızı öneririz. Bu durumda liste sizin için bir başka form olacaktır.

   Coğrafi konumu dikkate almak uzun lişstelerde büyük fauyda sağlar. Yakınınızdaki firmalar, yakınnızdaki ATM makineleri otomatik olarak bulunur.

   Radyo Buton/Radio

   Açılır listenin benzeridir ama bütün seçenekler görünür. Bu nedenle seçenek sayısının 5 veya daha az olduğu durumlarda kullanımı önerilir. Radyo buton listelerini de dinamik yapabilirsiniz.

   Listeler ve Faydaları

   Onay Kutusu/CheckBox

   Onay kutusu doğru/yanlış seçili/seçili değil durumlarını tanımlayacağınız bir seçenektir.

   Sayı/Number

   Sayı ile her türlü rakam girilir.

   Telefon/TelNo

   Telefon numaralarını daha kolay girmek için kullanabilirsiniz.

   Web Adresi/URL

   Web Adreslerini daha kolay girebilirsiniz.

   Gizli Alan

   Gizli alan sadece formunuzda bir boşluk bırakmanıza yarar. Veri girişine bir etkisi yoktur.

   e-Posta

   e-Postaları daha kolay girmenizi sağlar.

   Ekler: Dosya

   Farklı belgeler varsa kayda ekleyebilirsiniz. Bu özellik sadece Ofis tarafında kullanılabilir.

   Rapor

   Rapor alan tipi formlarınızda sadece MOBIDI Ofis üzerinde ve HTML raporlar için geçerlidir. Rapor bilgi kartı veya sorgu üzerindeki form görünümüne dahil olacaktır. Bu özelliği form bilgilerini kullanarak daha farklı hesaplar yapmak, gerektiğinde başka servislerden veri almak gibi amaçlarla kullanabilirsiniz.

   Akıllı Değerler

   Akılllı Değerler ile herhangi bir form alanında otomatik hesap yapmak için kullanılır. Bu hesaplar bir KDV hesabı , detay formdaki teklif bedellerinin toplamı veya konuma göre bulunduğunuz ülke olabilir. Akıllı Deeğerlerden birisini seçin, parametreleri girin ve saklayın. Bundan sonra alan değeri seçtiğini değer ve parametrelere göre otomatik olacaktır.

   Akıllı Değer ilk seçildiğinde alan yalnız okuma/readonly duruma getirilir. Eğer otomatik hesabın kullanıcının bir değer girmemesi durumunda yapılmasını istiyorsanız readonly durumunu kaldırmanız yeterlidir.

   Mevcut verilerini olabilir. Akıllı değeri seçebilir ve “Uygula” ile eskilere uygulanıp uygulanmamasını belirtebilirsiniz.

   Alanların Koşullu Gösterilmesi/Gizlenmesi

   Akıllı Değerler alanında alanların görünmesi/gizlenmesi kuralını seçebilirsiniz. Bir alan onaylandıysa göster/aksi durumda gösterme, veya bir değer 100’den fazla ise göster aksi durumda gösterme gibi kullanıcının hata yapma riskini azaltacak ve veri girişini kolaylaştıracak özellikleri kullanabilirsiniz. Bu koşullara alan özellikleri/ileri sekmesinden ulaşılır.

   Bir koşula göre birden çok alanın aynı anda görünmesi/gizlenmesi için Grup Adı veya e posta adresi kullanabilirsiniz. Birden fazla grup/kullanıcı ekleyebilirsiniz. Eposta1,eposta2,grup1 şeklinde virgül ile ayırabilirsiniz.

   Alanları Gruplama

   Çok fazla alan olan durumlarda veya aynı form üzerinde farklı gruplarda bilgi toplamak istediğinizde alanları gruplayabilirsiniz. Yeni Alan işlemi ile grubu ekler, isimlendirirsiniz. İçine gelecek alanları sürükle bırak ile grup altına alırsınız.


   Kayıtlarınız Nasıl Görünecek?

   Formunuza kayıtları girmeye başladıktan sonra haritada, çeşitli raporlarda, analizlerde veya panellerde kayıtlarınızın özet ve anlaşılır şekilde görünmesi için Form Başlığı, Harita Etiketi gibi bazı özellikler sunuyoruz. Varsayılanda otomatik seçilen değerleri değiştirebilirsiniz.

   Form Başlığı ve Harita Etiketi ayarlarında alanlarınızı [] arasına alarak, araya dilediğiniz “-” v eya “/” gibi karakterleri koyarakihtiyacınıza uygun görünümü sağlayabilirsiniz.

   Kayıtlarınızın hangi renk, büyüklük ve stilde görüneceğini stil ile seçebilirsiniz. Etiketlerin ne olacağını harita etiketi ile belirlediniz.

   Akıllı Görevlendirme Kuralı

   Akıllı görevlendirme kuralı görev kayıtların kullanıcılara ne zaman ve hangi koşullarda gönderileceğini belirler.
   Hazırladığınız bir formu başka bir form içinde detay olarak kullanabilirsiniz. Örneğin bir teklif için oluşturduğunuz kaydın detayında, teklifte yer alacak her bir madde yer alabilir veya bir kontrol listeniz vardır, kontrole gittiğiniz zaman her bir nokta için bir detay kayıt oluşturabilirsiniz.

   Bu özellik hem veri girişini basitleştirir, hem de verinin analizini.