Seçim Listesi, Radyo düğmesi gibi bazı form alanları önceden tanımlanmış listeleri kullanabilirler. Bu listeler formun bir parçası olduğu zaman statiktir veya yalnızca form düzenlenerek değiştirilebilir. Burada söz ettiğimiz listeler kavramı onları dinamik hale getirir. Listeler dinamik olduğunda MOBIDI Ofis kullanııcları tarafından değiştirilebilirler.

Listelerde konum bilgisi olabilir. MOBIDI Uygulaması binlerce ATM noktası veya müşterinin olduğu listelerde en yakınları sınırlayarak sahadakilere büyük zaman tasarrufu sağlar ve hatalı veri girişini azaltır.

Listelere ana menü Listeler sayfasından erişilebilir.

Yeni Liste OLuşturma

  1. sayfayı Aç
  2. + ile yeni liste işlemine gir
  3. Uygun şablonu seç
  4. Açılan pencerede liste elemanlarını manuel gir veya excel gibi bir kaynaktan import et.

Burada oluşturduğunuz listenin adını formunuzdaki seçim veya radyo alanında kullanmalısınız.

Kelime kullanıcıyı seçerken görünecektir. Siz ID değerlerini de girmelisiniz. ID değerleri olası bir yazım hatası veya başka bir sebepten kaynaklanan değişimlerde var olan kayıtlarınızın sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. ID kullanmazsanız değişiklik yeni bir eleman olarak algılanır.

Bir satırı silerseniz kullanıldığı kayıtlarda değer ID olarak görünecektir.

Listede kayıt girişi veya başka değişiklik yaptığınızda bu değişiklikten etkilenen mobil kullanıcılarda da gerekli güncelleme otomatik yapılacaktır. Bu güncellemenin Projeler sayfasından nasıl yapılacağını zaten biliyorsunuz.

Import

Excel (xlsx, xls, csv), mdb, accdb, accde, kml, shp dosyalarını veya bir DB’deki bir tabloyu liste olarak içe aktarabilirsiniz. Anahtar Kelime olarak hangi sütunu kullanacağınızı seçmeniz gerekir. Konumsal bilgi içeren bir tablo olması durumunda SRID (projeksiyon sistemi) kullanılacaktır. Dosya tabanlı bir kaynağınız varsa Dosya Seç, aksi takdirde VT’den seçeneklerini kullanmalısınız.