GEODI Server Kurulum ve Konfigürasyon

GEODI Server kurulumu için web sitesinde mevcut deneme lisansı indirilir ve kurulur. Kuruluma lisansınızı uyguladıktan sonra modüllerin kurulumu otomatik olacaktır. Lisans bilgileri size mail ile iletilecektir.

GEODI kurulduktan sonra sistem alanına yerleşir(sağ alt). “Sistem-Tray” de GEODI/sağ-tuş ile arama veya yönetim arayüzlerini açabilirsiniz.

GEODI’nin açılışta otomatik olarak başlatılması için 2 yol vardır.

  1. Servis haline getirebilirsiniz. https://destek.dece.com.tr/yardim/geodi/geodi-sistem-yoneticileri-rehberi/geodinin-windows-servis-olarak-kurulumu/
  2. IIS altında bir uygulama olarak çalıştırabilirsiniz. https://destek.dece.com.tr/yardim/geodi/geodi-sistem-yoneticileri-rehberi/geodi-server-kurulum-ve-konfigurasyon/geodinin-iis-servis-olarak-kurulumu/.

GEODI’nin kendi uygulama sunucusu vardır ve IIS’e ihtiyaç duymadan çalışabilir.

Port Ayarları

(warning) GEODI Server kendi uygulama sunucusunu kullandığı durumda varsayılan olarak 3323 portunda çalışır. Bunu dilerseniz değiştirebilirsiniz. GEODI Server’ın bulunduğu ağdaki herhangi bir bilgisayardan http://<server ip>:3323 adresi ile erişebilirsiniz. Bir public adresiniz olması durumunda dış kullanıcılar da erişebilirler. Erişimi kolaylaştırmak için bir domain tanımlamanızı öneririz (geodi.yourdomain.com gibi).

(warning) Ağ dışından ve Mobil’den erişim için diğer web uygulamalarında olduğu gibi kurumun güvenlik duvarında port yönlendirmesi yapılmalıdır. 

 

GEODI’nin IIS Servis Olarak Kurulumu

GEODI Server’ın Çalışacağı Port’u Ayarlama