Veritabanı Veri Kaynağı

GEODI veri tabanlarını da diğer içerikler gibi değerlendirebilir. Veri tabanları çok sayıda tablodan oluşabilir. GEODI varsayılan olarak bütün tabloları gezer ve bütün satırları indexler. Sistem yöneticileri, tabloları ve satırları kısıtlayacak tanımları GEODI üzerinden yapabilirler. İstenirse “view(lar)” tanımlanıp GEODI’nin veri tabanını nasıl göreceği de tanımlanabilir. Oracle, SQL Server, Postgres, Mysql, sqlite, access, shapefile,excel gibi çok farklı sistem/format desteklenir. 

sqlite ve access gibi dosya bazlı olanlar tanım yapmaya gerek yoktur. Bu dosyalar herhangi bir kaynakta bulunduğu zaman otomatik olarak indexlenirler.  

Indexlenen tablo ve satırlar değişmedikleri sürece değişenleri tara işleminde dikkate alınmazlar. Değişen satırların otomatik olarak versiyonu oluşturulacaktır. 

GEODI veri tabanlarından kolon adları ile arama yapabilir. B unun için “kolonadı:<arama cümleniz>” yazmanız yeterlidir.

Veri Tabanı Kaynağını Önceden Hazırlamak

GEODI ile oluşturduğunuz bağlantı tanımlarını *.geodiconnection olarak saklayabilir ve GEODI’nin bu içeriği diğer dosyalar gibi taramasını sağlayabilirsiniz.

Veri tabanı zaten yapısal bilgi, GEODI burada nasıl bir yarar sağlayabilir?

GEODI’nin sağlayacağı bir kaç önemli fayda var:

  • GEODI veri tabanınızdaki yapısal bilgi ile dosyalarınızdaki yapısal olmayan tek bir noktadan aramanızı sağlar. 
  • Tanıyıcıların Otomatik çıkarttığı bilgiler ile tablo satırları ve dosyalar birbirine bağlanır. Bir kişinin verdiği dilekçe ile daha önceki ruhsat başvurusu otomatik olarak eşlenir. 
  • Birden çok veri tabanınız varsa şemaları aynı olmadığı sürece yapısal olmalarının da bir yararı kalmıyor. GEODI hiç biri birbiri ile uyumlu olmayan veriler arasında kaybolmanızı engeller.